BTF Warta A – tredjeplats i Div III VSNV

Vi fick en medalj tillslut!

Vi behövde en pinne i sista matchen mot Hålta, och vi fick med oss båda! Så med facit i hand blev det en klart godkänd insats, vad annars kan man säga när vi förra året tog steget upp efter att ha vunnit Div 4.

Våra spelare fick följande kvoter:

BTF Warta
18-5 Kylén, Anders
7-2 Ek, Bo Göran
10-5 Jeanson, Stellan
11-8 Karlsson, Torbjörn
12-14 Axelsson, Martin
10-12 Olsson, Robert
4-11 Pålsson, Anders
14-11 Dubbel

Med dom siffrorna så är det Kylen som varit det stora ankaret i singel, och Robbo som överraskade mest positivt. Sen har vi lite mer att plocka ur en del av våra spelare, vi får hoppas att det kommer under nästa säsong!

Väl kämpat alla!

BTK Warta – Bordtennis sedan 1935.
warta.nu
info@warta.nu
This entry was posted in btk-b. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *